Podzemní univerzita

Semestr jaro 2019

Jste na výšku moc staří? A nebo málo? Moc chytří? A nebo málo? Moc radikální? A nebo málo? Moc...
U nás je to jedno! Chceme, aby vzdělávání nebylo za zásluhy, od do, komodita, příprava na zaměstnání ani výcvik k občanství.
Chceme aby vzdělání bylo. Pro nás pro všechny. A tak se vzděláváme!

Kurzy nabízené lidmi, kteří se chtějí podělit o to, co se v životě naučili.
Čtenářské kroužky pro sdílení myšlenek a naslouchání.
Workshopy pro procvičování toho, co se učíme a chceme posílat dál.

Jak to funguje?

Tento semestr se můžete hlásit na:

Konec přírody? O současných problémech s filosofickým nádechem

více

Ekologická krize na čele s klimatickou změnou je dnes velmi tvrdou realitou pro mnohé živé bytosti, člověka nevyjímaje. Důsledné pátrání po jejích příčinách nás nutně přivede k bytostně filosofickým problémům: mají jiné bytosti hodnotu samy o sobě, nebo jen pro člověka? Mají (mít) zvířata práva? A co rostliny, skály, ekosystémy? Proč bychom měli chránit přírodu? Co to vlastně příroda je a existuje něco jako "příroda", nebo je to jen náš konstrukt? V rámci kurzu budeme společně tyto otázky promýšlet a diskutovat o nich.

(Téměř) každé druhé pondělí od 16:30 do 18:30:
11.3., 25.3. (místo bude upřesněno), 1.4., 15.4., 29.4., 13.5., 27.5., 10.6.

Křivka sem, křivka tam!

více

Je načase udělat odvážný krok a místo MS Malování vyzkoušet něco nového. A tím bude tahle série workshopů, která vás naučí vyrobit si jednoduchou grafiku na FB event, nasázet letáček či plakát na vaši akci a to všechno pomocí svobodného (čti: „zdarma“) software. Workshopy bude provázet Peter Tkáč, ktorý si to všechno už vygooglil za vás. Budete potřebovat jenom vlastní PC, myš (!!! jako fakt!) a nainstalované programy GIMP, Inkscape a Scribus.

(Téměř) každé druhé úterý od 16 do 18 h:
26.3., 2.4., 16.4., 30.4., 28.5., 11.6.

Žádná kytka není plevel

více

Terénní nakoukání do české flóry v okolí Brna. Naučíte se rozeznávat nejdůležitější čeledě rostlin a poznávat jejich užitečné (jedlé, léčivé...) druhy. Popovídáme si o tom, jak se česká příroda vyvíjela a s jakými ekosystémy se dnes v přírodě potkáváme. Kurz bude zaměřen jednak na systematiku a určování typických a pro člověka zajímavých druhů a jednak na ekologii a náhled na jednotlivé ekosystémy jako celek a na to, co z jejich druhového složení a vzhledu můžeme vyčíst. Vzhledem k terénnímu zaměření bude kurz začínat až v dubnu a povedou ho dvě hvězdnice chlumní (botanický fór) Zuzana Plesková a Tereza Smetanová.

Každé druhé útery od 16 do 18 h:
9.4. (na Základně), 23.4., 7.5., 21.5., 4.6., 18.6.

Feministický (ne)čitatelský krůžok

více

Neformální feministický čtenářský kroužek organizovaný Gender kolektivem v rámci naší Podzemní univerzity. Priestor v ktorom môžeme zdieľať naše myšlienky o (solidárnom) feminizme, rozprávať sa o tom čo nás zaujíma a počúvať ako veci vnímajú ostatní.

Každé druhé úterý od 19 h:
5.3., 19.3., 2.4., 16.4., 30.4., 14.5., 28.5.

PROHRA

více

Ženy v dnešní společnosti pořád jenom prohrávají. Mají nižší platy, dostávají méně prostoru ve veřejném životě, médiích a politice, hůře na ně dopadají klimatické změny i chudoba. V rámci naší Podzemní univerzity přinášíme alespoň částečnou útěchu - tréninky fotbalu pro ženy! Po vzoru pražské SK Trefy chceme vytvořit prostor výhradně pro ženy, kde neexistují prohry, jenom zábava a potěšení ze hry! Každý týden ve čtvrtek se mezi 17:30 a 19:00 budeme scházet na hřišti a cvičit naši souhru, rychlost nohou, práci s míčem a obratnost. Týmové strategie pak budeme pravidelně po tréningu chodit probírat nad půllitr limonády či něčeho ostřejšího. Žádné soutěžení nečekejte, hrajeme pro radost a proto, abychom společně dělaly něco aktivního. Trenérkami budou ženy a hra je otevřena pouze ženám. Na tréninky se hlásit nemusíte, prostě přijďte! PROHŘE ZDAR!

Začínáme 4.4. v 17:10 před Základnou, a pak už každý týden přímo na hřišti.

Ruština pro všechny s Ukrajinkou a Kazaškou

více

Naučíme vás číst ta divná písmenka, pochopíte jak váš život souvisí s břichem, proč okurky jsou vajgle a proč červená je krásnou barvou tohoto semestru! Pokud bude vážný zájem, tak probereme azbuku, naučíme vás číst a psát, mluvit a rozumět, nějaké ty ”základní věci,” i ty trochu nestandardní věci.

Každý druhý čtvrtek od 16:00 do 17:30 h:
14.3., 28.3., 11.4. (místo bude upřesněno), 25.4., 9.5., 23.5.

Globální témata v 3o lokále

více

Jaká bude budoucnost práce, co nám přináší globalizovaný obchod, jak je to s plýtváním v potravinářských řetězcích a jak stojí ekonomické zájmy v cestě vodě - čtyři setkání nad globálními tématy v podání lektorek a lektorů NaZemi (a zároveň některých členek a členů 3o crew).

Do roboty (workshop o budoucnosti práce)

17.4. od 17 do 21 hodin
kapacita 15 lidí
FB událost

...a dále

Světová hra na obchod 24.4.,
Křivá mrkev 2.5.,
Kdo je za vodou 15.5.
Přesné časy budou upřesněny.

Jak ochutnávat a hodnotit víno?

více

Víno se stává v posledních letech důležitou součástí nejrůznějších společenských událostí. I proto je dobré znát základní principy jeho ochutnávání, výběru i hodnocení. V rámci praktického workshopu se pokusíme nahlédnout do tajů degustátorských úkonů i slovníku - a třeba to může být pro účastníky první krok do nekonečného a mnohovrstevnatého světa, za práh rozlišování na bílé - červené / dá sa – nedá sa / dá sa Pražákovi.

6.6. v 6 večer (pozor, bude se konat v Knihovně)