Podzemní univerzita

Semestr jaro 2019

Jste na výšku moc staří? A nebo málo? Moc chytří? A nebo málo? Moc radikální? A nebo málo? Moc...
U nás je to jedno! Chceme, aby vzdělávání nebylo za zásluhy, od do, komodita, příprava na zaměstnání ani výcvik k občanství.
Chceme aby vzdělání bylo. Pro nás pro všechny. A tak se vzděláváme!

Kurzy nabízené lidmi, kteří se chtějí podělit o to, co se v životě naučili.
Čtenářské kroužky pro sdílení myšlenek a naslouchání.
Workshopy pro procvičování toho, co se učíme a chceme posílat dál.

Jak to funguje?

Tento semestr se můžete hlásit na:

Konec přírody? O současných problémech s filosofickým nádechem

více

Ekologická krize na čele s klimatickou změnou je dnes velmi tvrdou realitou pro mnohé živé bytosti, člověka nevyjímaje. Důsledné pátrání po jejích příčinách nás nutně přivede k bytostně filosofickým problémům: mají jiné bytosti hodnotu samy o sobě, nebo jen pro člověka? Mají (mít) zvířata práva? A co rostliny, skály, ekosystémy? Proč bychom měli chránit přírodu? Co to vlastně příroda je a existuje něco jako "příroda", nebo je to jen náš konstrukt? V rámci kurzu budeme společně tyto otázky promýšlet a diskutovat o nich.

(Téměř) každé druhé pondělí od 16:30 do 18:30:
11.3., 25.3. (místo bude upřesněno), 1.4., 15.4., 29.4., 13.5., 27.5., 10.6.

Křivka sem, křivka tam!

více

Je načase udělat odvážný krok a místo MS Malování vyzkoušet něco nového. A tím bude tahle série workshopů, která vás naučí vyrobit si jednoduchou grafiku na FB event, nasázet letáček či plakát na vaši akci a to všechno pomocí svobodného (čti: „zdarma“) software. Workshopy bude provázet Peter Tkáč, ktorý si to všechno už vygooglil za vás. Budete potřebovat jenom vlastní PC, myš (!!! jako fakt!) a nainstalované programy GIMP, Inkscape a Scribus.

(Téměř) každé druhé úterý od 16 do 18 h:
26.3., 2.4., 16.4., 30.4., 28.5., 11.6.

Žádná kytka není plevel

více

Terénní nakoukání do české flóry v okolí Brna. Naučíte se rozeznávat nejdůležitější čeledě rostlin a poznávat jejich užitečné (jedlé, léčivé...) druhy. Popovídáme si o tom, jak se česká příroda vyvíjela a s jakými ekosystémy se dnes v přírodě potkáváme. Kurz bude zaměřen jednak na systematiku a určování typických a pro člověka zajímavých druhů a jednak na ekologii a náhled na jednotlivé ekosystémy jako celek a na to, co z jejich druhového složení a vzhledu můžeme vyčíst. Vzhledem k terénnímu zaměření bude kurz začínat až v dubnu a povedou ho dvě hvězdnice chlumní (botanický fór) Zuzana Plesková a Tereza Smetanová.

Každé druhé útery od 16 do 18 h:
9.4. (na Základně), 23.4., 7.5., 21.5., 4.6., 18.6.

Feministický (ne)čitatelský krůžok

více

Neformální feministický čtenářský kroužek organizovaný Gender kolektivem v rámci naší Podzemní univerzity. Priestor v ktorom môžeme zdieľať naše myšlienky o (solidárnom) feminizme, rozprávať sa o tom čo nás zaujíma a počúvať ako veci vnímajú ostatní.

Každé druhé úterý od 19 h:
5.3., 19.3., 2.4., 16.4., 30.4., 14.5., 28.5.

PROHRA

více

Ženy v dnešní společnosti pořád jenom prohrávají. Mají nižší platy, dostávají méně prostoru ve veřejném životě, médiích a politice, hůře na ně dopadají klimatické změny i chudoba. V rámci naší Podzemní univerzity přinášíme alespoň částečnou útěchu - tréninky fotbalu pro ženy! Po vzoru pražské SK Trefy chceme vytvořit prostor výhradně pro ženy, kde neexistují prohry, jenom zábava a potěšení ze hry! Každý týden ve čtvrtek se mezi 17:30 a 19:00 budeme scházet na hřišti a cvičit naši souhru, rychlost nohou, práci s míčem a obratnost. Týmové strategie pak budeme pravidelně po tréningu chodit probírat nad půllitr limonády či něčeho ostřejšího. Žádné soutěžení nečekejte, hrajeme pro radost a proto, abychom společně dělaly něco aktivního. Trenérkami budou ženy a hra je otevřena pouze ženám. Na tréninky se hlásit nemusíte, prostě přijďte! PROHŘE ZDAR!

Začínáme 4.4. v 17:10 před Základnou, a pak už každý týden přímo na hřišti.

Ruština pro všechny s Ukrajinkou a Kazaškou

více

Naučíme vás číst ta divná písmenka, pochopíte jak váš život souvisí s břichem, proč okurky jsou vajgle a proč červená je krásnou barvou tohoto semestru! Pokud bude vážný zájem, tak probereme azbuku, naučíme vás číst a psát, mluvit a rozumět, nějaké ty ”základní věci,” i ty trochu nestandardní věci.

Každý druhý čtvrtek od 16:00 do 17:30 h:
14.3., 28.3., 11.4. (místo bude upřesněno), 25.4., 9.5., 23.5.

Globální témata v 3o lokále

více

Jaká bude budoucnost práce, co nám přináší globalizovaný obchod, jak je to s plýtváním v potravinářských řetězcích a jak stojí ekonomické zájmy v cestě vodě - čtyři setkání nad globálními tématy v podání lektorek a lektorů NaZemi (a zároveň některých členek a členů 3o crew).

Do roboty! 17.4.,
Světová hra na obchod 24.4.,
Křivá mrkev 2.5.,
Kdo je za vodou 15.5.
Přesné časy budou upřesněny.

Dále se můžete těšit na:

Jak ochutnávat a hodnotit víno?

více

Víno se stává v posledních letech důležitou součástí nejrůznějších společenských událostí. I proto je dobré znát základní principy jeho ochutnávání, výběru i hodnocení. V rámci praktického workshopu se pokusíme nahlédnout do tajů degustátorských úkonů i slovníku - a třeba to může být pro účastníky první krok do nekonečného a mnohovrstevnatého světa, za práh rozlišování na bílé - červené / dá sa – nedá sa / dá sa Pražákovi.

Termín workhsopu bude upřesněn.